Микола ждёт оглашения, Коц выходит. Хроники двух палат дурдома

У Мінскім гарадскім судзе 3 лістапада аднавіўся суд па крымінальнай справы супраць 33-гадовага палітзняволенага блогера і актывіста анархічнага руху Мікалая Дзядка. Чатыры месяцы таму па справе прызначылі судовую псіха-лінгвістычную экспертызу, якая праводзілася гэтыя месяцы. Сёння адбыліся судовыя спрэчкі, на якіх для палітвязня запрасілі пакаранне ў выглядзе пазбаўлення волі тэрмінам на пяць гадоў у калоніі агульнага рэжыму. Нагадаем, Мікалая затрымалі 11 лістапада, моцна збілі і выставілі абвінавачванне па трох артыкулах Крымінальнага кодэкса: арт. 342, арт. 361, арт. 295-3. На судзе ён падрабязна распавёў пра гэта. Мікола не прызнаў віну ні па ніводным артыкуле.

Мікалай Дзядок сёння выступіў з апошнім словам:

Усе ўдзельнікі працэсу з юрыдычнай адукацыяй выдатна бачаць і разумеюць, што адбываецца. Я толькі хачу падзякаваць сваім родным, сябрам, таварышам-анархістам, журналістам, праваабаронцам, усім неабыякавым, усім, хто шануе маю працу, за тое, што падтрымлівалі мяне на працягу гэтага года і дапамагалі матэрыяльна. Гэта вельмі важна для мяне. Ну а ўсім, хто мае дачыненне да арганізацыі гэтага судовага працэсу, а роўна і іншых палітычных рэпрэсій у маёй краіне, я хачу сказаць: не майце ілюзій! Ніякія напісаныя вамі паперкі, ніякі тэрор ня здольныя спыніць вызваленне чалавека і прагрэс. Мы ўсё роўна пераможам!

Па дадзеных следства, днём 23 жніўня 2020 года Мікалай Дзядок прыняў актыўны ўдзел у несанкцыянаваным масавым мерапрыемстве ў Мінску, падчас якога, «усведамляючы супрацьпраўнасць сваіх дзеянняў і аказваючы відавочнае непадпарадкаванне законным патрабаванням супрацоўнікаў міліцыі, ён разам з неўстаноўленымі асобамі парушаў грамадскі спакой і блакаваў руху транспарту».

Згодна з матэрыяламі крымінальнай справы, Мікалай Дзядок на працягу некалькіх гадоў адміністраваў радыкальны тэлеграм-канал «Мiкоlа». Па матэрыялах справы, «для прычынення шкоды нацыянальнай бяспецы Рэспублікі Беларусь Дзядок неаднаразова распаўсюджваў розныя матэрыялы на кіраваным ім тэлеграм-канале выкарыстоўваючы метады, накіраваныя на дэстабілізацыю абстаноўкі ў краіне, штучнае нагнятанне напружанасці і супрацьстаяння ў грамадстве, распаўсюджванне ідэалогіі экстрэмізму». Такія заклікі пачаліся з 4 жніўня.

Падчас затрымання ў ходзе ператрусу жылля выяўленыя і канфіскаваныя шкляныя бутэлькі з гаруча-змазачнымі матэрыяламі, якія згодна з заключэннем эксперта ГКСЭ з'яўляюцца прадметамі, якія дзейнічаюць на выкарыстанні гаручых рэчываў.

Крыніца ПЦ «Вясна», Вестник Бури і яшчэ

Этой песней мы хотим сказать спасибо беларусским рабочим за их борьбу. Друзья, вы напомнили всем, что рабочее движение может и должно стать силой в политике. Желаем вам и всем беларусам освободиться от диктатуры и построить демократическое и равноправное общество. Это невозможно без сильного, независимого рабочего движения со своим голосом и своими требованиями. Солидарность из России!

В записи участвовали
Николай Олейников, Олег Журавлёв, Иван Немыкин, Илья Бит-Гармус, Кирилл Медведев

За что отсидел Кирилл Медведев?

Привет, это Кирилл Украинцев! 26 октября в Москве Кирилл Медведев (социалист, музыкант группы «Аркадий Коц», активист РСД) вместе с социалистами Фёдором Нероновым и Анастасией Борисюк были посажены на 10 суток ареста, за защиту памятника архитектуры на улице Сретенка.

Кирилл с товарищами участвовали в пикете, организованном в поддержку жителей, не побоявшихся выступить против строительства элитного аппарт-отеля на месте, представляющем архитектурную ценность. Беспредел происходит с подачи и во имя утоления капиталистической жадности олигарха Олега Дерипаски. На Медведева и товарищей сначала напал ЧОП, а потом задержала полиция. Да, именно Кирилла, а не тех, кто на них напал. Если вам показалось, что полиция выполнила обязанности ЧОПа по охране частной собственности, то вам не показалось.

За последние 10 месяцев на меня было заведено четыре административных дела, по двум арестам мной отсижено 15 суток, меня оштрафовали два раза на сумму в 50 тыс руб. Все эти дела сфабрикованы, как и дело против Кирилла Медведева, Фёдора Неронова и Анастасии Борисюк.

В моём случае власть пытается остановить развитие независимого профсоюзного движения и его участие в общественно-политических процессах.

В случае Медведева — остановить участие опытного и влиятельного левого политического активиста в поддержке инициативной группы по борьбе с незаконной застройкой.

Кирилл Медведев — смелый и необыкновенный человек. В нём удивительным образом умещается музыкальный и поэтический дар, эрудированность, организаторские способности, политическая воля и яркий публицистический стиль.

В 2010 году я начал интересоваться левой политикой. Кирилл Медведев — был одним из первых лидеров коммунистического движения о которых я узнал из СМИ и левых пабликов. Решимостью и борьбой этого человека я был впечатлён.

С того времени прошло 7 лет. Я оказался в Москве. Мы хорошо общаемся с Кириллом. Я считаю его своим соратником по классовой борьбе. Он неоднократно поддерживал меня, когда я оказывался в застенках.

Какой эпизод жизни связывает меня с Кириллом?

Их уже много накопилось, но вспомню о самом ярком.

Одесса, 2012 год, презентация поэтического сборника «KRAFT: Жить долго, умереть молодым.» Меня занесло в «Южную Пальмиру». Был невероятный отпуск и очень крутое путешествие. В один из дней я оказался на поэтическом вечере, там и познакомился с Кириллом. Дальше был тёплый песок одесского Ланжерона, гитара, песни и не менее тёплые разговоры о политике, искусстве и социальной справедливости.

Выражаю Кириллу Медведеву свою солидарность!

С освобождением, товарищ!

Оковы тяжкие падут,
Темницы рухнут — и свобода
Вас примет радостно у входа,
И братья меч вам отдадут.